Lungau

Jižní Salcbursko

Na jihu spolkové země Salcbursko se rozkládá malebná oblast s názvem Lungau. Sami Rakušané dobře vědí, v této části země panují tuhé zimy a na nedostatek sněhu si tady rozhodně nemohou stěžovat. Oblast Lungau má za sebou bohatou historii a v současné době je populárním lyžařským střediskem, které už dobře znají i příznivci lyžování z České republiky. V minulosti, v dobách, kdy tomuto území vládla Římská říše, bylo v těchto místech významné obchodní centrum. V současnosti je největší zdejší obec Mauterndorf, které vévodí středověký hrad a za návštěvu stojí i hezké historické centrum, vyhledávaným nejen zimním turistickým střediskem.

Vzrůstající popularita

To, že se Lungau a zejména Mauterndorf postupně dere do popředí zájmu turistů, kteří chtějí strávit ať už prodloužený víkend nebo celou zimní dovolenou právě v Rakousku, rozhodně není náhoda. Mauterndorf a přilehlé vesničky totiž mají vše, co mohou tito aktivní jedinci od moderního alpského střediska vyžadovat. Kromě toho, že se tu mohou sjezdaři těšit na pestrou nabídku sjezdařských terénů, připraveny jsou tady i desítky kilometrů udržovaných tratí běžeckého lyžování. Běžkařské stopy jsou vedeny těmi nejhezčími zákoutími Lungau. V zimě tu je dále v provozu osvětlená sáňkařská dráha a místní udržují i řadu více či méně obtížných stezek pro zimní turistiku. Lungau je zkrátka ideálním místem pro aktivní odpočinek během zimy.

200 km sjezdovek jen v Lungau

Celkem mají lyžaři v Lungau možnost volit z úctyhodných 200 kilometrů sjezdových tratí všech stupňů obtížnosti. Z tohoto důvodu je region tak oblíbený jak mezi rodiči s malými dětmi, kteří zde mohou strávit příjemný den na technicky méně náročných svazích, tak i mezi zdatnými lyžaři, kteří vyhledávají prudší a těší sjezdovky. Díky dostatku přírodního sněhu po celou zimu je Lungau známé i v komunitě lyžařů ve volném terénu. Každou zimní sezónu jich sem přijíždí řada a užívají si tu jedny z nejkrásnějších freeride sjezdů na nejen na území Rakouska, ale v celých Alpách.

Grosseck / Speiereck

Nejvíce sjezdovek v Lungau se nachází mezi vrcholy Grosseck, který se šplhá do výšky 2.066 metrů, a sousedním vrcholem Speiereck. Speiereck dosahuje nadmořské výšky 2.411 metrů. Prostor mezi nimi je vyplněn těmi nejlepšími sjezdovými tratěmi v celém Lungau. Na své si tu skutečně přijdou všichni lyžaři. Z vrcholu Speiereck jsou vedeny červené, a dokonce i několik černých tratí. Grosseck je naopak spíše rodinným skiareálem s širokými a pohodovými sjezdovkami. O dopravu se v tomto lyžařském areálu starají moderní sedačkové lanovky, kterém lyžaře pohodlně vyvezou až nám vrchol. Nástupními místy do lyžařského areálu Grosseck – Speiereck jsou buď z městečko Mauterndorf, nebo nedaleká vesnička St. Michael. Tato obec je současně zimním střediskem, z něhož se dá na lyžování dostat i na druhou stranu, do lyžařského areálu Aineck – Katschberg. Lyžařský areál Grosseck – Speiereck je velmi oblíbený i mezi skialpinisty, kteří často absolvují přechod kotlem, vytvořený oběma vrcholy.

Skipas Lungo

Další možnosti lyžování v Lungau vedle skiareálu Grosseck / Speiereck, v nichž platí společný skipas s názvem Lungo, jsou již zmiňované vrcholy Aineck a Katschberg a na opačné straně pak hora Fanningberg. Do lyžařské oblasti Lungau se pak často počítá i lyžování v oblasti Obertauern. Dohromady se těchto pět lyžařských areálů může chlubit více než šesti desítkami lanovek a vleků, kterém dopravují lyžaře vzhůru na svahy. Celkem tady mají milovníci sjezdového lyžování k dispozici v rámci skipasu Lungo téměř 300 kilometrů sjezdovek nejrůznějších obtížností.

Blízko k ČR

Oblast Lungau leží ve vzdálenosti asi 600 kilometrů od Prahy. Takže po necelých sedmi hodinách, strávených v autě, již mohou sportovci z Čech a Moravy lyžovat na místních svazích. Blízkost této lyžařské oblasti k našim hranicím ji pak předurčuje i ke kratším pobytům, ke kterým patří například stále oblíbenější prodloužené víkendy. Velkou výhodou oblasti Lungau je i fakt, že se zde během zimy snoubí dostatek přírodního sněhu s příjemným slunečným počasím. Lungau totiž patří k jedné z nejslunečnějších oblastí v rakouských Alpách.