Livigno

Sever Itálie

Severoitalské údolí Livigno se nachází nedaleko hranic se Švýcarskem, necelých 20 kilometrů vzdušnou čarou od známého města Bormio. Mezi českými lyžaři jde o jedno z nejoblíbenějších zimních lyžařských středisek. Užít si slunečné počasí, skvělé lyžování a pravou italskou zimu si do údolí Livigno přijíždějí každý rokem spousty turistů jak z nejrůznějších koutů Evropy, tak i samotné Itálie.

Jak do Livigna

Od Prahy leží Livigno ve vzdálenosti necelých sedmi stovek kilometrů. Tato vzdálenost se dá vlastním vozem pohodlně urazit za necelých devět hodin. Přímo do údolí Livigno je pak možné se dostat dvěma způsoby. Ze severního směru se dá projet tunel ze švýcarské strany. Mýtné je 35 EUR a jednosměrný tunel je otevřen 24 hodin denně. V případě dobrého počasí se dá do Livigna dostat i z Bormia. Cesta vede přes průsmyk Forcola.

Malebné údolí

Městečko Livigno se táhne přes zdejší malebné údolí, která směrem na sever od lyžařského střediska uzavírá stejnojmenná přehradní nádrž. Centrum Livigna leží v nadmořské výšce asi 1.800 metrů. Délka tohoto lyžařského střediska je téměř sedm kilometrů a prakticky všude lze po obou stranách údolí najít sjezdovky a lyžařské lanovky a vleky. Všechna místa lyžařského střediska Livigno jsou propojena skibusy a linky tu v zimních měsících jezdí pravidelně co čtvrt hodiny.

Ideální lyžařské podmínky

Protože je Livigno situováno v dostatečné nadmořské výšce, dobré sněhové podmínky zde panují až do pozdního jara. Nejnižší bod lyžařského areálu Livigno se nacházím v nadmořské výšce těsně na 1.800 metrů. Nejvyšším bodem lyžasřského areálu je pak vrcholová stanice lanovky Carosello 3.000 na stejnojmenném vrchol. Lanovka vysazuje sjezdaře v nadmořské výšce téměř 2.800 metrů. Všechny sjezdovky v oblasti Livigno jsou pravidelně upravované a nudit se tady nebudu ani příznivci snowboardingu, freestyle lyžování a dalších adrenalinových sportů. Ti se mohou těšit hned na několik dobře upravovaných a bohatě vybavených snowparků.

120 kilometrů sjezdovek

Z pohledu lyžařské infrastruktury si Livigno vysloužila v testech lyžařských oblasti čtyři hvězdičky z pěti možných. Na lyžaře tady čeká téměř 120 kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti, přičemž více než polovina je označena červenou barvou. Na své si tu tak přijdou zkušenější sjezdaři, kteří mají rádi prostorné sjezdovky a svižnější jízdu. Nejtěžších černých sjezdovek je tu k dispozici celkem 20 kilometrů. Začátečníci mohou své lyžařské znalosti a dovednosti testovat na 30 kilometrech mírných, modře značených sjezdových tratí.

Lanovky a vleky

Celková přepravní kapacita lanovek a vleků v oblasti Livigno se blíží hodnotě 50 tisíc osob za hodinu. Nabídku 6 kabinových a 14 sedačkových lanovek pak doplňuje desítka lyžařských vleku. Na všech hlavních tazích jsou však instalovány pohodlné lanovky, na kterých si mohou lyžaři během cesty na svahy odpočinout.

Skiareál Carosello

I když se lyžuje po obou stranách údolí Livigno, více sjezdovek se nachází na jeho západní straně. Hlavní dopravní páteř zde tvoří lanovka Carosello 3.000. Ovšem do tohoto lyžařského areálu se dá dobře dostat i ze severního okraje Livigna, odkud jezdí lanovka Valandrea. Lyžaři tedy nemusí kvůli tomu, aby si mohli zajezdit na svazích Carosello a jeho postranních vrcholech západně od centra městečka, cestovat přes celé Livigno. Lanovky je do tohoto skiareálu odvezou pohodlně z obou konců lyžařského střediska. Sjezdovky jsou v těchto místech dostatečně prostorné a své si tady užij i milovníci snowboardingu, neboť se zde nachází snowpark s udržovanou U-rampou.

Mottolino / Trepalle

Na opačné straně údolí, směrem na Trepalle, se lyžuje ve skiareálu, který obsluhuje kabinová lanovka Mottolino. Mimochodem právě skrze Trepalle se projíždí v případě, že se lyžaři rozhodnout dostat se do oblasti Livigno přes Bormio. V jižní části lyžařského areálu, na vrcholu Monte della Neve, se bude líbit zkušeným sjezdařů. Právě tady se nachází hned několik černých, technicky obtížných sjezdovek. Naopak blízko osady Trepalle jsou sjezdové tratě daleko mírnější, označené modrou barvou.

Bezcelní zóna

Příjemným bonusem pro příznivce sjezdového a běžeckého lyžování v oblasti Livigno je i skutečnost, že toto malebné italské údolí je bezcelní zónou. Turisté tu mohou výhodně nakoupit takové statky, jako je kupříkladu palivo pro automobily. Za dobré ceny je tu možné sehnat i další zboží. Z dovolené v údolí Livigno si tak jeho návštěvníci obvykle přivážejí alkohol, cigarety a nebo oblečení módních značek.

Léto v Livignu

Livigno však není atraktivní pouze během zimy, i když právě zimní měsíce znamenají pro toto údolí hlavní turistickou sezónu. Co nabídnout má Livigno určitě i během léta a hlavních školních prázdnin. Například podél přehrady vedou cyklistické stezky, které určitě potěší i zkušené jezdce na horských kolech. Oblíbená je tu též vysokohorská turistika.