Gastein – lyžování a lázně

Gasteinské údolí

Lázně v rakouském údolí Gastein získávají mezi příznivci aktivně strávené zimní dovolené každým rokem na popularitě, lyžaře z České republiky nevyjímaje. Celkem nabízí oblast Gastein více než dvě stovky kilometrů různě obtížných sjezdovek, na kterých si může dobře zalyžovat skutečně každý. Největší gasteinskou devizou je však možnost zajít po náročném dni, stráveném na zdejších sjezdovkách, do lázní. Průměrná teplota termální vody, vyvěrající na povrch v oblasti Gastein, se pohybuje mezi 40 až 50 stupni Celsia. Navíc prameny jsou tak vydatné, že dokáží zásobovat čerstvou vodou několik bazénů.

Součást Ski Amadé

Údolí Gastein je jedním z postranních údolí, které směřuje jižním směrem od silnice, spojující oblast Pongau s dalším známou lyžařskou oblastí Kaprun / Zell am See. Do rakouské metropole Salzburg je to odsud necelých 100 kilometrů. Oblast v okolí Bad Gastein je součástí jedné z největších rakouských lyžařských oblastí Ski Amadé. Jako lázeňské místo začalo údolí Gastein sloužit teprve nedávno. Až začátkem 19. století zde byla postavena první horská chata. Ovšem za posledních něco málo přes 200 let se toto malebné údolí zcela proměnilo.

Dorfgastein

Celkem se zde lyžuje ve čtyřech lyžařských areálech. Jen asi 5 kilometrů od sjezdu z hlavní silnice do údolí Gastein se příznivci sjezdového lyžování dostanou do skiareálu Dorfgastein. Ze stejnojmenné vesničky Dorfgastein, ležící v nadmořské výšce 830 metrů, vedou lanovky na vrcholy Kreuzkogel a Fulseck. Vrchol Kreuzkogel leží v nadmořské výšce 2.027 metrů a Fulseck ještě o pět metrů vyšší. Tento skiareál zasahuje až do sousedního údolí Grossarltal, takže lze na lyžích přejet z Dorfgasteinu až do vesničky Grossarl. A protože je většina zdejších sjezdovek značena červenou a modrou barvou, zalyžujete si tu většina sjezdařů. Podobně, jako dalších rakouských lyžařských střediscích, i tady se v horních pasážích lyžařského areálu nacházejí většinou prudší, červeně značené sjezdovky. Níže, blíže k vesničce Dorfgastein, jsou modré sjezdovky naopak dostatečně prostorné a jen s mírným sklonem, ideálním pro pohodové lyžování.

Bad Gastein / Bad Hofgastein

Druhý lyžařský areál je největší v údolí Gastein. Lyžařská houpačka tu propojuje samotný Bad Gastein s vesničkou Bad Hofgastein. Centrum Bad Gasteinu leží výše v údolí, ve výšce 1000 metrů nad mořskou hladinou. Bad Hofgastein je situován o nějakých 150 výškových metrů níže. Z městečka Bad Gastein vyjíždí směrem na západ, na vrchol Stubnerkogel, hlavním kabinková lanovka. Ta vyveze lyžaře do nadmořské výšky 2.251 metrů. Odtud se pak mohou buď vrátit zpátky do Bad Gasteinu, nebo se vydat na sever a přes údolí Angertal přejet do lyžařského areálu nad vesničkou Bad Hofgastein. Nejvyššími body v této oblasti jsou Hohe Scharte s nadmořskou výškou 2.300 metrů a Kleine Scharte s výškou o 250 metrů nižší. Přejezd z Bad Hofgastein do Bad Gastein trvá něco přes 2 hodiny a určitě stojí za vyzkoušení.

Graukogel

Třetí lyžařský areál leží na východ od obce Bad Gastein a jeho sjezdovky se vinou z vrcholu Graukogel. Ten dosahuje nadmořské výšky 2.492 metrů. A i když je ze všech lyžařských areálů v údolí Gastein tím nejmenším, určitě se tady bude líbit hlavně zkušeným lyžařům. Většina zdejších sjezdovek je značená červenou a nebo dokonce černou barvou. Jde o poměrně náročné tratě, které dokonale prověří lyžařské schopnosti i těch nejlepších sjezdařů. Není bez zajímavosti, že na vrcholu Graukogel se nachází sjezdovka, která je homologována pro závody FIS. V roce 1958, kdy byl Bad Gastein pořadatelem Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování, se na ní jely všechny sjezdařské disciplíny.

Sportgastein

Nejdále v údolí, prakticky až na jeho konci, si mohou příznivci sjezdového lyžování zalyžovat v lyžařském areálu Sportgastein. Zdejší lanovky a vleky jsou vedeny po západní straně vrcholu Kreuzkogel, který dosahuje výšky 2.686 metrů. Mimochodem dle oficiálních propagačních materiálů skiareálu Sportgastein je Kreuzkogel nejvýše položeným bodem celé lyžařské oblasti Ski Amadé. I tady jsou sjezdovky spíše pro zkušenější lyžaře a jak už název lyžařského areálu Sportgastein sám napovídá, profil tratí je tu spíše náročnější a sportovnější.

Běžecké lyžování

Stejně jako další moderní alpská lyžařská střediska, i údolí Gastein se snaží uspokojit požadavky nejen příznivců sjezdového, ale i běžeckého lyžování. Ve vesničce Böckstein, která je jakousi periferií městečka Bad Gastein, je v provozu běžecký okruh, který je vybaven umělým osvětlením. Běžci na lyžích se zde mohou věnovat svému oblíbenému sportu až do pozdních večerních hodin. Přímo pod lyžařským areálem Sportgastein je pak k dispozici další, asi pětikilometrový běžecký okruh..

Lázně

Voda, vyvěrající na povrch v oblasti Bad Gastein, je bohatá na přírodní radon. Na hosty tohoto malebného lázeňského místa blahodárně působí kombinace vysoké nadmořské výšky, horké vody z termálních Pramenů a účinků samotného radonu. Léčba tady probíhá jak v klasických lázních, tak i v léčebných jeskyních a nejrůznějších parních koupelích. Centrum obce Bad Gastein, které je situováno okolo proslulého vodopádu, mělo tu čest hostit největší celebrity starých mocnářství. Své neduhy si zde léčil například německý císař Vilém nebo kancléř Bismarck. Celkem vyvěrá v oblasti Bad Gastein 18 horkých termálních pramenů. Možnost vyhřívat se v horkou vodou naplněném bazénu a kochat se pohledem na zasněžené vrcholky okolních hor patří k nejhezčím zážitkům z lyžování v Rakousku. A právě této činnosti se mohou do sytosti věnovat turisté, kteří přijedou strávit svou zimní dovolenou do oblasti Bad Gastein.