Folgaria – Lavarone

Nedaleko Trenta

Jihovýchodním směrem od italského města Trento se nachází lyžařský areál Folgaria – Lavarone. Zdejší sjezdovky se vinou z okolních vrcholů, které se šplhají do výšky maximálně 2.000 metrů nad hladinu moře. Návštěvníci této lyžařské oblasti tady mají k dispozici necelých 80 kilometrů sjezdovek. A i když se lyžařský areál Folgaria – Lavarone nemůže chlubit na alpské poměry vysokou nadmořskou výškou, zdejší sjezdovky se rozkládají na poměrně rozlehlém území. Sjezdaři tu pak k cestování mezi sjezdovkami mohou využívat rafinovaných propojení lanovkami a vleky. Díky nim se tu příznivci sjezdového lyžování dostanou do všech koutů tohoto areálu.

Nenáročné lyžování

Většina sjezdových tratí je tu vedena v lesních průsecích po zalesněných svazích zdejších pahorků. Nabídka terénů pro sjezdové lyžování zahrnuje především lehké a nenáročné sjezdovky spolu s červeně značenými a tudíž středně těžkými tratěmi. Na své si tady tudíž přijdou zejména pohodoví lyžaři, kteří rádi objíždějí takzvaná lyžařská safari. Oblast Folgaria – Lavarone je též populární mezi rodinami s malými dětmi. Této skutečnosti jsou si zdejší provozovatelé vleků vědomi a nabízejí rodinám výrazné slevy.

Nudit se nebude nikdo

Charakter oblasti Folgaria – Lavarone je jednoduše řečeno univerzální. Primárně je oblast orientována spíše na méně náročné lyžaře a, jak již napsáno výše, též rodiny s dětmi. Ovšem nudit se zde rozhodně nebudou ani zkušenější sjezdaři. Během pobytu na sjezdovkách tu mohou turisté takřka na každém kroku vnímat pohodovou a klidnou atmosféru. A v žádném případě se tady nemusejí bát, že by se snad dostali do nebezpečných situací s rychle a agresivně jezdícími sjezdaři. Většina zdejších sjezdovek dosahuje maximálního převýšení 500 metrů a jejich profil jen vypovídá o vlídné povaze zdejších lyžařských terénů.

Poutavá panoramata

Lyžaři, kteří již měli možnost v oblasti Folgaria – Lavarone lyžovat, si určitě vybaví zdejší krásné výhledy a panoramata. A i když vrcholy v této oblasti nedosahují ani dvou kilometrů nad mořskou hladinu, z většiny zdejších sjezdovek je krásný výhled na okolí. Za dobrého počasí je odtud vidět až do Rakouska na Ötztálské Alpy. A při pohledu směrem do italského vnitrozemí se před sjezdaři otevírají masivy Brenta a Dolomity.

Něco pro dobré sjezdaře

Zkušenější a zdatnější sjezdaři budou trávit svůj čas pravděpodobně v údolí, jež se vine od Folgarie až k sedlu s názvem Passo Coe. Na obou stranách údolí se ze zdejších vrcholků vinou příjemně sportovní tratě, na kterých se určitě nebudou ani dobří sjezdaři nudit. V horních pasážích jsou tyto sjezdovky příjemně svižné, s přibližujícím se dnem údolí se pak profil mírní a červené tratě přecházejí v modré úseky.

Dokonalé místo pro výuku

Čím blíže ke dnu údolí, tím jsou svahy mírnější a prostornější. Terény nedaleko ubytovacích zařízení jsou tedy vhodné zejména k výuce lyžování. A právě na těchto cvičných loukách a loučkách se s oblibou zdržují rodiny s dětmi. Nejmenší sjezdaři se tady v bezpečí učí své první lyžařské dovednosti. Děti jsou v Itálii obecně, a o oblasti Folgaria – Lavarone to platí dvojnásob, srdečně vítanými hosty. A zejména na dětských cvičných loukách dělají Italové pro ty nejmenší lyžaře první poslední.

Pohnutá historie

Není bez zajímavosti, že celému lyžařskému středisku u městečka Folgaria hrozil na konci minulého století dokonce zánik. Naštěstí pro milovníky sjezdového lyžování však došlo k rozhodnutí, že toto lyžařské středisko bude zachováno, a po období stagnace zde bylo v posledních 20 letech minulého století značně investováno. Vedle nezbytné lyžařské infrastruktury se tu mimo jiné objevil i promyšlený systém umělého zasněžování. Vzhledem k nevelké nadmořské výšce jsou sněžná děla v takových lyžařských oblastech, jako je právě tato, dnes už nutností.

Doplňkové aktivity

Jak už bývá u alpských středisek zvykem, i když se většina zdejšího turistického zázemí točí okolo sjezdového lyžování, návštěvníci se mohou věnovat i dalším zimním aktivitám a sportům. Na běžce na lyžích tady čeká téměř 40 kilometrů běžeckých stop. Ty jsou ve většině vedeny ve výšce kolem 1.500 – 1.700 metrů nad mořem a zdejší centrum běžeckého lyžování je situováno u sedla Passo Coe.

K oblíbeným aktivitám v této části Itálie patří i výlety na sněžnicích. Zdejší krajina je totiž k tomuto typu zimní aktivity jako stvořená. Zalesněné vrcholky hor působí na výletníky jako balzám na duši a ti si tu mohou užívat až nebeského klidu. Další možností zábavy během zimního období je možnost využití vyhrazených sáňkařských drah. Jedna z nich se nalézá kupříkladu nedaleko Fondo Grande.

Lavarone

Menším lyžařským střediskem než je Folgaria, které se však objevuje v názvu celé této lyžařské oblasti, je Lavarone. To leží necelých 10 kilometrů vzdušnou čarou od centra Folgarie. Většina sjezdovek v Lavarone je lehká a celková nabídka sjezdovek jen o něco málo přesahuje 20 kilometrů. Přepravní kapacita zdejších vleků nedosahuje ani 10.000 za hodinu. Ovšem vzhledem ke skutečnosti, že do tohoto střediska nemíří ani uprostřed hlavní lyžařské sezóny příliš návštěvníků, se na místních vlecích fronty tvoří jen zřídka. Společný skipas s nedalekou oblastí Folgaria a spojení pravidelným skibusem pak umožňuje turistům, kteří se rozhodli prožít svou zimní dovolenou právě v této části Itálie, využít k lyžování i Lavarone. Italům samotným slouží tato lyžařská oblast zejména jako víkendové výletní místo, kam si jezdím zalyžovat ve svých volných dnech.