Ischgl, Kappl a Galtür

Na hranici Rakouska a Švýcarska

Lyžařská oblast Ischgl, Kappl a Galtür v jižním Rakousku, na hranicích se Švýcarskem, patří k jedněm z nejznámějších ski resortů v rakouských Alpách. Jednotlivá lyžařská střediska jsou od sebe vzdálena asi deset kilometrů a největším skiareálem této oblasti je takzvaná Silvretta Arena. Ta spojuje rakouský Ischgl s vesničkou Samnaun ve Švýcarsku.

Ischgl

ischgl-lyzovani

Ischgl patří mezi milovníky alpského lyžování k vyhledávaným střediskům. Jde však o poměrně luxusní alpskou vesničku a turisté, kteří sem přijíždí během zimní sezóny užít si skvělého lyžování, tady mohou být ubytování především v komfortních čtyř a pětihvězdičkových hotelích. Cena za ubytování ovšem odpovídá poskytovaným službám.

Greitspitz

Samotný Ischgl se nachází v nadmořské výšce 1.400 metrů. Z obce vedou hned tři lanovky směrem k vrcholku Greitspitz. Nejvyššími horami skiareálu Silvretta Arena jsou již zmiňovaný Greitspitz s nadmořskou výškou 2.872 metrů a Palinkopf, jež dosahuje výšky 2.863 metrů. Z Ischglu stoupají lanovky na náhorní planinu Idalp, která se nalézá v nadmořské výšce 2.320 metrů. Většina sjezdových tratí z Greitspitzu končí právě na tomto místě.

Idalp

ischgl-snowpark

V blízkosti Idalpu je v provozu hned několik lanovek a vleků, které poskytují komfortní dopravu na široké a prostorné sjezdovky s mírným sklonem. Tyto tratě jsou většinou umístěny vysoko nad hranicí lesa. Na nich si pohodové a klidné lyžování užijí zejména méně zkušení lyžaři a také rodiny s dětmi. Přímo v Idalpu mají lyžaři k dispozici veškerou lyžařskou infrastrukturu a je zde též informační centrum.

Funpark

Milovníci snowboardingu a akrobatického lyžování mají možnost navštívit udržovaný funpark. Turisté, kteří se chtějí věnovat zimním pěším túrám, určitě nepohrdnou několika kilometry značených turistických stezek, vedených nádhernou alpskou zimní krajinou.

Pardatschgrat

ischgl-sjezdovky

Z Idalpu vedou lanovky také na Pardatschgrat. Jde o horu, dosahující nadmořské výšky 2.624 metrů, po jejíchž svazích se táhnou dlouhé, středně náročné sjezdovky. Těmi je možné se dostat jak k Idalpu, tak se dá též sjet zpátky do Ischglu. Zdatní lyžaři a zkušení jezdci tady mají možnost prověřit své jezdecké umění na oblíbené černé sjezdovce.

Greitspitz

Nejpopulárnějším vrcholkem celého skiareálu Silvretta Arena je pravděpodobně Greitspitz. Jeho nabídka sjezdovek se dá rozdělit podle směru, kam vedou. Do vnitrozemí Rakouska se kroutí náročnější tratě a ti nejlepší lyžaři se mohou vyřádit hned na několika černých a obtížných svazích. Naopak směrem do Švýcarska jsou vedeny prostorné a široké sjezdovky, značené modrou barvou. Jde o technicky nenáročné svahy, kde si užijí lyžování méně zdatní lyžaři. A též rodiče tu budou moci v klidu učit své ratolesti prvním lyžařským zkušenostem.

Palinkopf

ischgl-krajina

Vrcholek Palinkopf je pak jednoznačně doporučován dobrým jezdcům. Právě po jeho svazích se táhnou jak na švýcarskou stranu do vesničky Samnaun Dorf, tak také směrem do Rakouska k osadě Gampenalp, středně náročné červené tratě. K nalezení je tu i spousta černě značených sjezdovek, na kterých si svižné a sportovní lyžování určitě užijí ti nejlepší z lyžařů.

Nabídka sjezdovek

Celkem nabízí Silvretta Arena svým návštěvníkům 240 kilometrů sjezdovek, většinou středně obtížných. O dopravu se tu stará 45 lyžařských lanovek a vleků s dostatečnou přepravní kapacitou, takže se tu fronty na vlecích tvoří jen výjimečně. Veškerá infrastruktura je moderní a milovníci sjezdového lyžování se tady určitě budou cítit velmi dobře.

Jedenácitkilometrový sjezd

galtur

Pýchou lyžařského areálu Silvretta Arena je jednoznačně více než 11 kilometrů dlouhý sjezd z vrcholku Greitspitzu přes mezistanici Idalp až do vesnice Ischgl. Ten se bude líbit především zkušeným a zdatným lyžařům. Většina délky trati je vedena po červených, středně náročných úsecích, a horní pasáž v vrcholku Greitspitzu je dokonce značená na lyžařských mapách černou barvou.

Galtür

Galtür je menším lyžařským areálem, vzdáleným asi patnáct kilometrů jihozápadně od městečka Ischgl. Jeho lyžařské svahy se vinou z vrcholku Ballunspitze, jež dosahuje nadmořské výšky 2.671 metrů, dolů směrem na Galtür. Podobně jako v případě Silvretta Areny tu platí, že se na zdejších sjezdovkách bude líbit hlavně zdatnějším lyžařům. Většina místních lyžařských terénů je technicky středně náročná a sportovně laděná. V horních pasážích, těsně pod vrcholem, budou mít možnost zkušení jezdci prověřit tvé dovednosti na několika černých tratích. Naopak dole, nedaleko městečka Galtür, si užijí pohodové lyžování na lehkých modrých sjezdovkách i méně zdatní jezdci.

kappl-panorama

Skiareál Galtür je také ideálním místem pro všechny milovníky lyžování ve volném terénu. Hlavně pod vrcholem Ballunspitze budou mít možnost zvolit si svou trať zpět do vesničky Galtür z celé řady možností na širokých a nezalesněných pláních.

Kappl

Nejmenším lyžařským areálem oblasti Ischgl, Kappl a Galtür je druhý jmenovaný Kappl. Stejnojmenná vesnička Kappl se nachází asi deset kilometrů severovýchodně od Ischglu a lyžuje se tu na vrcholku hory Alblittköpfe. Ta se šplhá do nadmořské výšky 2.720 metrů. Podobně jako v areálu Galtür, i v oblasti Kappl si na své přijdou jak milovníci lyžování v otevřeném terénu, tak také méně zkušení sjezdaři. Na ty tu čeká několik modře značených a lehkých sjezdovek.

Výhodné nákupy

Vítanou zajímavostí pro všechny návštěvníky lyžařského areálu Ischgl je skutečnost, že celá oblast je vzhledem k blízkosti ke Švýcarsku bezcelní zónou. Je tady tudíž možné nakoupit nejrůznější zboží za velmi příznivé ceny.