Lyžování v Kitzbühelu

Legendární Kitzbühel

Lyžařské středisko Kitzbühel je pojmem nejen v Rakousku, ale velmi dobře ho znají příznivci sjezdového lyžování po celém světě. Někdy se o něm mluví jako o alpském Monte Carlu či Monaku. A je pravdou, že během zimní sezóny je jinak malebné alpské městečko velmi rušné. Ruch a shon pak vrcholí v průběhu nejznámějšího závodu ve sjezdu na sjezdovce Streif, která se vine po svahu vrcholu Hahnenkamm.

Mezi Kitzbüheler Hornem a Hahnenkammem

kitzbuhel-namesti

Geograficky leží Kitzbühel v nadmořské výšce necelých 800 metrů, v údolí mezi vrcholy Kitzbüheler Horn a Hahnenkamm. Hora Kitzbüheler Horn je známou siluetou městečka Kitzbühel. Na jejím vrcholu byl vybudován vysílač, viditelný ze širokého okolí. Tento červenobílý stožár je, vedle všudypřítomného kamzíka, jakýmsi symbolem tohoto alpského střediska. Kitzbüheler Horn se šplhá do nadmořské výšky 2.000 metrů a je jedním z vrcholků, na nichž si mohou příznivci alpského lyžování v Kitzbühelu a okolí dobře zalyžovat.

Na opačné straně Kitzbühelu se zvedá do výšky necelých 1.810 metrů vrchol Hahnenkamm. Dále na jih pak následují další vrcholy Ehrenbachhöhe, Steinbergkogel a nakonec Pengelstein nad obcí Aschau. Vrcholek Pengelsteinu, jež se šplhá do nadmořské výšky 1.938 metrů, znají hlavně zkušení sjezdaři. Po jeho západním svahu se táhne až do Aschau obtížná černá trať.

Lanovka S3 rozšířila možnosti

kitzbuheler-horn

Pengelstein je pro skiareál Kitzbühel / Kirchberg atraktivní i proto, že z jeho vrcholu vede unikátní lanovka S3. Ta jej spojuje s vrcholem Wurzhöhe nad městečkem Jochberg. Vede přes rokli ve výšce přesahující 400 metrů a lyžařům, kteří se nebojí výšek, nabízí jedinečný zážitek. Z Wurzhöhe se pak dá přes vrcholky Bärenbadkogel, Zweitausender a Resterhöhe dostat až do městečka Hollersbach im Pinzgau nedaleko Mittersillu. Lyžování v jižní části oblasti, na hranici Tyrolska a Salcburska, se bude líbit zejména méně zkušeným lyžařům a též sjezdařům, kteří si chtějí užít jízdu na poloprázdných sjezdovkách.

Lyžařská infrastruktura

Milovníci sjezdového lyžování tady budou moci sjezdařit na více než 170 kilometrech sjezdových tratí všech stupňů obtížnosti. Ty se rozkládají v nadmořských výškách od 800 až do 2.000 metrů. Oblast Kitzbühel / Kirchberg je připravena i na nedostatek přírodního sněhu. Minimálně dvě třetiny zdejších sjezdových tratí jsou vybaveny zařízením umělého zasněžování.

kitzbuhel-lanovka

Příznivci klidné a pohodové jízdy, kteří rádi lyžují na mírnějších sjezdovkách, značených na lyžařských mapách modrou barvou, si v Kitzbühelu mohou užívat klidného lyžování na více než 70 kilometrech technicky nenáročných sjezdovek. Zdatnější sjezdaři tady mají k dispozici zhruba stejnou délku sjezdovek značených červeně a tedy o něco obtížnějších. A konečně téměř 25 kilometrů kitzbühelských sjezdových tratí je označeno černou barvou. Jedná se o nejtěžší a také nejprudší sjezdovky v celé oblasti.

O bezproblémovou a rychlou dopravou lyžařů na svahy se stará v oblasti Kitzbühel přes 50 vleků a lanovek. 35 z nich jsou kabinové a sedačkové lanovky, které mají milovníci sjezdového lyžování nejraději. Na takových typech přepravních zařízení se dá během cesty vzhůru na svahy odpočinout a zrelaxovat.

Běžecké lyžování

kitzbuhel-sjezdovka

Ačkoliv je Kitzbühel oblastí jednoznačně zaměřenou na sjezdové lyžování, ani běžci na lyžích se zde nebudou v průběhu své zimní dovolené nudit. V okolí městeček Kitzbühel, Kirchberg a Jochberg je vedeno téměř 40 kilometrů upravovaných běžeckých tratí jak pro klasický styl, tak také pro bruslení.

Zábava po lyžování

Městečko Kitzbühel je velmi působivé i po setmění. Hlavní náměstí je tou dobou krásně osvětlené a turisté tu mohou zažít jedinečnou atmosféru světoznámého alpského lyžařského střediska. Otevřena je celá řada restaurací a barů a v množství obchodů a butiků je možné zakoupit zboží všeho druhu. Protože je ale Kitzbühel světoznámým lyžařským střediskem a jeho popularita sahá daleko za hranice Rakouska, jsou zde ceny něco vyšší než v dalších rakouských alpských střediscích.

Krytý bazén

kitzbuhel-hahnenkamm

Oblíbenou činností lyžařů před návratem na ubytování je návštěva zdejšího bazénu. V něm je možné buď při plavání nebo na nejrůznějších wellness procedurách zrelaxovat a připravit se na další náročný den na sjezdovkách tohoto světoznámého lyžařského střediska. Nelyžaři pak mohou poznávat okolí Kitzbühelu za romantických procházek po značených turistických stezkách či využít možnosti svezení na saních tažených koňským spřežením.