Na lyžování do Passo Tonale

Údolí Slunce

Na pomezí italských provincií Lombardie a Trentino, na samém konci údolí Val di Sole, nebo též Údolí Slunce, se nachází oblíbené středisko alpského lyžování Passo Tonale. To získalo svůj název podle stejnojmenného průsmyku, v jehož blízkosti se jak na severní, tak na jižní svahy táhne z městečka Passo Tonale hned několik lyžařských lanovek a vleků. Svou oblíbenost získalo středisko především díky blízkosti jednotlivých ubytovacích zařízení k lyžařským lanovkám a vlekům.

Adamello Ski

passo-tonale-sjezdovka

Městečko Passo Tonale leží v nadmořské výšce 1.880 metrů a spolu s dalšími středisky, k nimž patří nedaleké Ponte di Legno, jež leží vzdušnou čarou asi 7 kilometrů západně od Tonale. Je součástí lyžařské oblasti Adamello Ski. Třetím a také nejmenším areálem této oblasti je Temu. Tato oblast leží nejníže a je možné se do ní dostat lyžařskou houpačkou právě z Ponte di Legno.

Ledovec Presena

Asi nejznámějším skiareálem celé oblasti je ledovec Presena. Ten se nalézá jižně od Passo Tonale a milovníkům alpského lyžování umožňuje věnovat se jejich oblíbenému sportu v průběhu celého roku. Nejvyšší bod ledovce Presena se nachází v nadmořské výšce 3.016 metrů a nejoblíbenějším období k lyžování na tomto ledovci je jaro. To jsou zde již teploty těsně nad nulou a vzhledem k tomu, že jde o italský ledovec, zde povětšinou svítí slunce. Na ledovci Presena v té době panují ideální podmínky pro jarní lyžování, kdy nebe je prakticky bez mráčku a lyžuje se za ostrého horského sluníčka.

Lyžařská infrastruktura

passo-tonale-vlek

Pro sjezdové lyžování je tady připraveno více než 65 kilometrů sjezdových tratí, z čehož je téměř polovina červených. Zbytek tvoří povětšinou modré, technicky nenáročné sjezdovky. Na nejtěžší černé tratě zbylo jen asi 6 kilometrů. Ovšem ty jsou schopny dokonale uspokojit požadavky i těch nejnáročnějších lyžařů. O dopravu se tady stará 20 sedačkový lanovek a 3 lanovky kabinkové. Celková přepravní kapacita lyžařských zařízení v Passo Tonale přesahuje hodnotu 50 tisíc osob za hodinu.

Cima Cadi

Na opačné straně údolí se nacházejí sjezdovky v blízkosti vrcholu Cima Cadi. Tato hora se šplhá do nadmořské výšky 2.606 metrů a lyžuje se na ní prakticky ze všech stran. V dolních pasážích tohoto vrcholku se nalézají většinou lyžařské vleky a u nich modré a technický nenáročné sjezdovky. Vyšší oblasti lyžařského areálu Cima Cadi pak budou mít určitě v oblibě příznivci sportovnějšího lyžování. Ty totiž nabízejí většinou dlouhé, středně obtížné sjezdovky na zasněžených pláních, které poskytují dostatek prostoru i na carvingové lyžování.

Snowboarding, freeriding a další

passo-tonale-panorama

Passo Tonale je také oblíbenou zimní destinací pro milovníky snowboardingu. Na jižně orientovaných svazích na ně čekají hned dva funparky, ve kterých si budou moci užít dostatek zábavy na několika udržovaný překážkách. Jsou zde skokanské můstky, rampy, raily a další atrakce. Stejně tak je tato část lyžařského areálu oblíbená mezi skialpinisty, neboť ti mohou kolem již zmiňovaného vrcholku Cima Cadi podnikat dlouhé výlety po nekonečných bílých pláních. Tutéž oblast mají v oblibě i milovníci lyžování ve volném terénu, neboť stejně jako pro skialpinisty, i pro ně je zde přichystáno nepřeberné množství možností, jak si užít svůj oblíbený sport.

Běh na lyžích

Passo Tonale se těší velké oblibě i mezi příznivci běžeckého lyžování. Ti se mohu těšit na více než 40 kilometrů pečlivě udržovaný běžeckých tratí, z nichž je 5 kilometrů vedeno přímo kolem Passo Tonale a tedy v těsné blízkosti jednotlivých ubytovací zařízení. Podobně jako v dalších střediscích alpského lyžování v Itálii, i tady je vstup do běžeckých stop zpoplatněn.

Ponte di Legno

presena-lyzovani

Skiareál Ponte di Legno je situován na svazích nad stejnojmenným městečkem Ponte di Legno, které se nalézá ve výšce 1.250 metrů nad mořem. I když není tak známé jako sousední Passo Tonale, ani tady se rozhodně nebudou příznivci alpského lyžování nudit. Čeká tu na ně celá řada technicky náročných, a pochopitelně dobře udržovaných, sjezdových tratí. Ty nabízejí celkové převýšení blížící se jednomu kilometru.

Aprés ski

Jak už bývá u italských alpských středisek zvykem, i v Passo Tonale mají jeho návštěvníci možnost užít si bohatého aprés ski. Aktivní jedinci, kterým nestačí přes den pobyt na zdejší zasněžených svazích, mohou strávit večer na několika diskotékách. Turisté, kteří se chtějí jenom pobavit a posedět, mají možnost zajít do několika restaurací, barů a také hospůdek. Velmi vítanou možností je návštěva zdejšího krytého bazénu, jehož návštěva bývá zahrnuta v ceně skipasu a lyžaři tudíž mají vstup bezplatný.

Další zábava

passo-tonale-lyzovani

Zimní dovolená v Passo Tonale však nemusí nutně znamenat jen lyžování. Hlavně ti nejmenší se mohou těšit na jízdu v dlouhých a udržovaný sáňkařských drahách. Děti a jejich dospělý doprovod má možnost si zde užít bruslení hned na dvou venkovních kluzištích, které bývají otevřené i po setmění. K dalším oblíbeným činnostem patří výlety na sněžnicích nebo jízda na saních, tažených koňským spřežením.