Crans Montana

Nedaleko Itálie a Francie

Švýcarská Crans – Montana jednou z nejznámějších lyžařských oblastí v této alpské zemi. Je k nalezení v jihozápadní části Švýcarska. Do sousední Itálie je to odtud asi 40 kilometrů vzdušnou čarou. Stejnou vzdálenost je třeba urazit i na západ, aby se odtud turisté dostali do Francie. Sjezdaři, kteří se vydají na lyžování do Alp právě do oblasti Crans – Montana, se mohou těšit na více než 160 kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti. Největší pýchou tohoto lyžařského areálu je jedna z nejdelších sjezdovek v Alpách. Jde o 12 kilometrů dlouhou pistu Plaine Morte – Montana.

Stálé slunečné počasí

Protože region Crans Montana leží poměrně na jihu, ve stejném zeměpisné šířce jako kupříkladu italská zimní střediska, příznivci sjezdového i běžeckého lyžování si tady určitě užijí spoustu sluníčka a hezkého počasí. Ve Walliských Alpách, kde vesničky Crans a Montana leží, totiž slunce svítí více než 300 dnů do roka. Takové ideální podmínky k lyžování pak už určitě stojí za poměrně dlouhou cestu, kterou musejí lyžaři urazit z České republiky, aby si mohli zajezdit a užít si pravé alpské zimy ve švýcarské Montaně jejím a okolí.

4.000 metrů vysoké hory

Za zmínku určitě stojí i kulisa, ve které se v jihozápadní části Švýcarska lyžuje. V Crans Montaně se totiž její návštěvníci pohybují přímo pod majestátnými siluetami vrcholů, přesahujícími svou výškou magické 4 kilometry. Čtyřtisícových alpských velikánů je v této oblasti více než deset. A prakticky ze kteréhokoliv místa v oblasti Crans, Montany a Aminony mají lyžaři překrásný výhled alespoň na některé z nich.

Mont Bonvin

Nejvyšším vrcholem zdejšího skiareálu je hora Mont Bonvin. Ta se šplhá do nadmořské výšky bez 5 metrů třech kilometrů. Až tak vysoko tady však žádné vleky nevedou. Vůbec nejvyšším bodem, kam se mohou příznivci sjezdového lyžování v oblasti Crans – Montana dostat, je kóta 2.927 metrů nad mořskou hladinu. Do takové výšky, a to na ledovec Plaine Morte, je možné vyjet lanovkou z Les Violettes.

Petit Mont Bonvin

Nástupními místy do lyžařského areálu, jehož nejvyšším bodem je právě Plaine Morte, jsou zdejší centra Crans a Montana. V nich je také k dispozici nejvíce ubytovacích kapacit z celé oblasti. O něco menší skiareál, který je s tím pod Plaine Morte lyžařské propojen, pak mají lyžaři k dispozici nad hotelovou vesničkou Aminona. Zdejším nejvyšším bodem je vrchol s názvem Petit Mont Bonvin. Ten dosahuje výšky 2.390 metrů nad mořem.

Sjezdovky

Lyžování v oblasti Crans – Montana – Aminona bude bezpochyby vyhovovat hlavně zkušenějším a zdatnější sjezdařům. Z celkového počtu 160 kilometrů sjezdovek je tady 60 kilometrů těch nejlehčích, modře značených sjezdovek. Ty jsou nalezení buď na Petit Mont Bonvin, nebo těsně nad obcemi Crans a Montana. 80 kilometrů délky pak mají sjezdovky červené. Těch je tu zdaleka nejvíce. Tyto tratě jsou vedeny většinou vysoko nad hranicí lesa a lyžařům tak umožňují lyžování prakticky bez hranic. Nejtěžších černých sjezdovek je tady asi 20 kilometrů. To je určitě dostatečná délka na to, aby uspokojila i ty nejlepší sjezdaře.

Lyžařská infrastruktura

O dopravu lyžařů se tady starají kabinové a sedačkové lanovky. Ty mají dostatečnou přepravní kapacitu na to, aby se zde netvořily žádné fronty. Samotné Crans a Montana leží ve výšce 1.500 metrů nad mořem. Lyžaři tak při sjezdu z Plaine Morte překonávají celkové převýšení téměř jeden a půl kilometru.

Ledovec

Ledovec Plaine Morte patří k několika místům v celých Alpách, kde je možné lyžovat celoročně. Vedle sjezdovek pro sjezdové lyžování je v areálu ledovce veden i okruh pro běžecké lyžování. Ten je často využíván, podobně jako třeba rakouský ledovec Dachstein, k předsezónní přípravě běžeckých týmu z celé Evropy. O kvalitě zdejší sjezdových tratí svědčí též skutečnost, že na zdejších svazích bývá opakovaně pořádán závod v rámci Světového poháru ve sjezdovém lyžování. Nejčastěji se jedná o ženské disciplíny. Ledovec a přilehlé oblasti jsou také rájem pro milovníky jízdy ve volném terénu. To je důvodem, proč si skiareál Crans Montana získal takovou oblibu mezi freeridery.

Stoletá tradice

I když je v současnosti oblast Crans – Montana známá spíše jako zimní lyžařské středisko, cestovní ruch se tady začal rozvíjet již před více než sto lety. Tou dobou zde vznikly klimatické lázně a bylo otevřeno první sanatorium. Začátkem minulého století se tu pak jel první závod ve sjezdu na lyžích. Vyvrcholením zdejších snah o etablování se coby kvalitní zimní středisko bylo úspěšné pořadatelství Mistrovství světa v alpském lyžování roku 1987.

Odpočinek

Crans – Montanu si oblíbili i lyžaři, kteří rádi po náročném dni na svazích relaxují. Jen kousek od zdejších lanovek mají k dispozici bezmála deset bazénů. Z toho je dokonce i jeden nekrytý. Bazény jsou napájeny termální vodou. Obrovské termální lázně jsou pak k nalezení v blízkém Leukerbadu. Zde je možné odpočívat v rozlehlém komplexu venkovních i vnitřních bazénů. Samozřejmostí jsou nejrůznější wellness procedury. Koupající se návštěvníci tohoto komplexu přitom mají z bazénů a vířivek jedinečný výhled na okolní horská panoramata.