Bormio

Součást oblasti Alta Valtellina

V severní Itálii, v oblasti s názvem Alta Valtellina, jsou k nalezení jedny z nejlepších lyžařských středisek nejen v Itálii, ale dokonce v celých Alpách. Právě tady se nachází i lyžařská oblast Bormio. Tu si budou příznivci sjezdového lyžování určitě pamatovat z roku 2005 a možná i z roku 1985. S odstupem 20 let totiž Bormio pořádalo hned dvakrát závody Světového poháru v alpském lyžování. A sportovní fanoušci se mohli na vlastní oči přesvědčit o kvalitě zdejších sjezdovek. O tom, že je Alta Valtellina skutečně regionem s bohatou nabídkou lyžování, svědčí i skutečnost, že nedaleko od městečka Bormio leží třeba i Santa Caterina a nebo známé Livigno.

Pestrá historie

Bormio je k nalezení jižně od průsmyku Passo Stelvio, které leží v nadmořské výšce 2.750 metrů jen několik desítek metrů od hranice Itálie se Švýcarskem. Příjemné městečko je vyhledávanou základnou mezi příznivci sjezdového lyžování. Ti se odtud mohou pohodlně vydávat na svahy v blízkém okolí. V minulosti mělo Bormio obchodní význam. Leželo totiž na spojnici obchodních cest mezi Rakouskem, v té době součástí Rakouska – Uherska, a Itálií. Na tuto dobu tady odkazuje zejména historické centrum Bormia. V něm je možné se ještě v současnosti procházet po dlážděných ulicích a obdivovat historické budovy. Protikladem je pak jeho nová, moderní část. V ní jsou návštěvníkům Bormia k dispozici kupříkladu termální lázně, nebo také restaurace, bary, kluby a další zábavní podniky. V této části městečka Bormio pak také leží většina zdejších hotelů, apartmánů a dalších ubytovacích zařízení. Ta využívají lyžaři k ubytování ať už na krátkodobý pobyt, nebo na delší zimní dovolenou.

Nové Bormio

Novější část Bormia leží výše než historické centrum. Od většiny hotelů v této části je to k hlavní lanovce na vrchol Cima Bianca, který leží ve výšce 3.012 metrů nad mořem, jen několik stovek metrů. První úsek místní centrální lanovky vyveze lyžaře do nadmořské výšky 1.952 metrů. Zde se nachází moderní hotelové městečko, které nese název Bormio 2000. Odtud pak vede další kabinová lanovka až na samotný vrchol. Dá se říci, že většina sjezdovek na hoře Cima Bianca je situována právě od hotelové čtvrti Bormio 2000 výše.

Cima Bianca

Na Cima Bianca se lyžuje v nadmořských výškách od 1.200 až do již zmiňovaných 3.012 metrů. Většina sjezdovek je situována na severozápadních svazích hory Cima Bianca a na příznivce sjezdového lyžování tady čeká celkem 50 kilometrů sjezdovek. Většina z nich je na lyžařské mapě označena červenou barvou. Jde tedy o tratě, které budou vyhovovat spíše zkušenějším sjezdařům. Ve střední části areálu je k dispozici i několik modrých tratí. Podobně jako lze po modré nenáročné sjezdovce dojet až dolů do Bormia. Jediná černá trať, která bezpochyby prověří dovednosti a schopnosti i těch nejlepších lyžařů, se nachází ve střední části tohoto areálu. Nejdelší sjezdovka z vrcholu Sima Bianca až na okraj Bormia měří více než 10 kilometrů. Lyžaři na ní během jízdy překonají převýšení úctyhodných 1.800 metrů.

San Colombano

Západně od městečka Bormio se nachází ještě jeden menší lyžařský areál. Ten nese název San Colombano a jeho sjezdovky jsou k nalezení přímo nad obcí Valdidentro. Spolu se skiareálem Bormio nabízí San Colombano celkem 80 kilometrů sjezdových tratí všech stupňů obtížnosti. Společný skipas pak opravňuje držitele k využívání bezmála 30  lanovek a vleků. Jejich celková přepravní kapacita přesahuje 30 tisíc osob za hodinu. San Colombano samotné nabízí asi 30 km sjezdovek. Jejich charakteristika je podobná jako na vrcholu Cima Bianca. Většina zdejších sjezdovek je červených, ovšem méně zkušení lyžaři mohou jezdit i na několika modrých tratích.

Další možnosti lyžování

V případě, že by někomu sjezdovky přímo u Bormia nestačily, a může si ještě zakoupit lyžařský pas s názvem Alta Valtellina 4 Valley. Ten opravňuje své držitele k lyžování a nejen v oblasti Bormia, ale mohou se vydat i do již zmiňovaného Livigna či Santa Cateriny. Jen asi 20 kilometrů od centra městečka Bormio pak leží ledovcový areál Passo Stelvio.

Freeriding

Na svazích nad městečkem Bormio se bude v zimě líbit nejen příznivcům sjezdového lyžování na zdejších upravených a dostatečně prostorných sjezdovkách, ale také vyznavačům lyžování ve volném terénu. Na vrcholu Cima Bianca totiž mají k dispozici hned dvě zóny pro freeride. Skialpinisté tady pak mají též široké pole působnosti, neboť zdejší zasněžené pláně vyskoko nad hranicí lesa jsou k provozovaní tohoto sportu jako stvořené.

Běh na lyžích

Na své si v Bormiu určitě přijdou i příznivci běžeckého lyžování. V údolí jižně od Bormia je veden několikakilometrový běžecký okruh. Celé Bormio nabízí běžcům dohromady téměř 40 km tratí pro běžecké lyžování. Ty jsou pochopitelně pečlivě upravovány a každý z běžkařů si vyberete trať, která bude odpovídat přesně jeho schopnostem.

Odpočinek po lyžování

Protože zimní dovolená v Alpách neznamená jen lyžování, je Bormio připraveno i na relaxaci. Tím nejoblíbenějším způsobem odpočinku po náročném dni na svazích je návštěva zdejšího krytého bazénu. Ten se může pochlubit termálním jezírkem, jehož voda dosahuje teploty 40 stupňů Celsia. K dispozici je pochopitelně i wellness centrum se saunami, párou a dalšími procedurami. Aktivní jedinci se mohou navečer vydat do dalších krytých hal a zahrát si tenis, squash nebo badminton. Za vyzkoušení stojí i procházka centrem starého Bormia po setmění. Ve zdejších kamenných uličkách s historickými budovami po stranách dýchne na návštěvníka romantická atmosférou dávných časů.