Garmisch – Partenkirchen
Kousek od Mnichova
I když Německo není pro většinu milovníků sjezdového lyžování symbolem typické alpské země, opak je pravdou. Na území Německé spolkové republiky se sice nachází jen malá část alpského pohoří, ale i tak se mohou naši západní sousedé chlubit kvalitními lyžařskými středisky. K tomu nejlepšímu, co může v Německo na lyžování nabídnout, bezpochyby patří světoznámé lyžařské středisko Garmisch – Partenkirchen. Garmisch – Partenkirchen leží asi 80 kilometrů jižně od Mnichova. Mezi milovníky sjezdového lyžování z tohoto bavorského velkoměsta patří patří okolí Garmische – Partenkirchenu k velice oblíbeným.
Dobrá dostupnost z ČR
Vzdálenost oblasti Garmisch – Partenkirchen od německého Mnichova je důležitá i z pohledu příznivců lyžování z České republiky. Dostupnost sjezdovek v jižním Německu je pro většinu českých sjezdařů, a to hlavně ze západní části republiky, velice slušná. Po pohodlných a rychlých dálnicích se mohou čeští turisté dostat do Garmische – Partenkirchenu už za necelých pět hodin. Jedná se tedy o jedno z nejbližších alpských lyžařských středisek vůbec.
Kvalitní středisko
I když by se mohlo zdát, že těch několik málo lyžařských středisek, které jižní Německo nabízí, nebude stát za řeč, nic není dále od pravdy. Kupříkladu právě německý Garmisch – Partenkirchen nabízí vedle klasických alpských sjezdovek i ledovec. A o skutečné kvalitě zdejších sjezdových tratí svědčí i historie. V Garmisch – Partenkirchenu se v roce 1936 konaly Zimní olympijské hry. V současnosti nabízí skiareál pod severními svahy Zugspitze prvotřídní sjezdové tratě. A za zmínku stojí i panoramata okolních hor, která mohou lyžaři během jízdy obdivovat.
Nabídka lyžování
Celkem si tu mohou sjezdaři vychutnávat jízdu na více než 60 kilometrech sjezdovek. Asi 50% z nich je vybaveno zařízením k výrobě umělého sněhu. Zdaleka nejvíce tady v lyžařské nabídce převládají středně těžké, červeně značené sjezdovky. Těch je tady cca. 70%. O zbylých 30% se pak rovným dílem dělí sjezdovky pro začátečníky, značené modrou barvou, s těmi nejtěžšími, černými. V Garmisch – Partenkirchen se lyžuje v nadmořské výšce od 700 až do 2.700 metrů. Celkové převýšení tady tak přesahuje 2 kilometry.
Zugspitze
Nejvyšším zdejším vrcholem je současně nejvyšší hora Německa Zugspitze. Ta dosahuje nadmořské výšky 2.962 metrů a z jejího vrcholu je skutečně nádherný, 360-stupňový výhled po okolí. Až nahoru, na samotný vrchol, se dá dostat dvěma způsoby. Jedním z nich je lanovka. Ta vyleze lyžaře od jezera Eibsee až do výšky téměř 3.000 metrů. Druhou možností je známá zubačka. Ta vyjíždí z nádraží v Garmisch – Partenkirchen a končí na místě zvaném Sonnalpin. Odtud pak turisty vyveze vzhůru až k vrcholu lanovka s názvem Gletscherbahn.
2 skiareály
Sjezdové tratě jsou v oblasti Garmisch – Partenkirchen fakticky rozděleny do dvou hlavních skiareálů. Jedním z nich je ten ledovcový, který nese název Zugspitze, a lyžaři se do něj a také z něj dostávají lanovkou. Není totiž možné, tedy alespoň pro běžné smrtelníky, se z Zugspitze dostat na lyžích zpátky do Garmische – Partenkirchenu. Další lyžařský areál se pak nachází na vrcholu Osterfelderkopf a přilehlých vrcholcích. Ten nese název Classic. Jak již naznačuje jeho jméno, jde o sjezdovky, na který se tady tradičně lyžovalo už mezi válkami v minulém století.
Přepravní kapacity
O přepravu lyžařů se v lyžařské oblasti Garmisch – Partenkirchen stará 15 lanovek a několik lyžařských vleků. Ty přepravují lyžaře jak v areálu na ledovci Zugspitze, tak i ve skiareálu Classic, vzhůru na svahy. Celková přepravní kapacita zdejších lanovek a vleků činí 35.000 osob za hodinu.
Sjezdovky
Nabídka sjezdových tratí v oblasti na ledovci Zugspitze je spíše červená. Ovšem díky typicky ledovcovým svahům, které jsou skutečně široké, si tady dobře zalyžují i méně zkušení sjezdaři. Zato lyžařský areál Classic se poměrně jednoznačně profiluje. Vrchol Osterfelderkopf bude vyhovovat sjezdařů, kteří už mají něco naježděno, a jsou schopni ocenit sportovně laděné sjezdovky. Vrcholy Kreuzjoch a Hausberg jsou pak určeny spíše milovníkům pohodového a klidného lyžování či rodinám s dětmi. To však neznamená, že by si tady zkušení sjezdaři nezajezdili. Vždyť právě z 1.719 metrů vysokého vrchol Kreuzjoch vede dolů k městečku Garmisch – Partenkirchen legendární sjezdovka Kandahar.
Legendární sjezdová trať
Právě na této sjezdovce se pořádá (a také pořádala) většina disciplín v rámci Světového poháru v alpském lyžování. A to jak mužů, tak i žen. Ve své původní verzi byl Kandhar pouze jedinou sjezdovkou, V současnosti je ale možné tuto legendární trať dvěma, v některých pasážích dokonce třemi způsoby. Důvodem je skutečnost, že v současnosti jsou původní sjezdovkou Kandahar vlastně dvě paralelní tratě. To proto, že vznikla potřeba pořádat na jedné trati sjezdové disciplíny jak pro muže, tak i ženy. Jednodušší verze Kandaharu je tak určena závodnicím, těší a prudší varianta pak testuje lyžařské dovednosti mužů.
Je co objevovat
Nejdelší sjezdovkou v lyžařském areálu Classic je červeno – modrá trať, vedoucí z vrcholu Osterfelderkopf. Tato hora se šplhá do výšky 2.057 metrů. Celková délka této sjezdovky se blíží sedmi kilometrům. Lyžaři na ní během jízdy překonají převýšení bezmála 900 metrů. I když se v případě lyžování v Garmisch – Partenkirchen jedná o Německo, ceny za vleky se tady nijak zásadně neliší od rakouských nebo italských středisek. V kombinaci s dobrou dostupností je tak, a to zejména pro méně zkušené lyžaře, kteří si nepotrpí na rozsáhlé lyžařské areály, Garmisch – Partenkirchen vhodnou alternativou pro zimní dovolenou v Alpách. Drobnou nevýhodou lyžování v Garmischi – Partenkirchenu je skutečnost, že většina zdejších sjezdovek je situována v nadmořské výšce do 2.000 metrů. To s sebou občas přináší, zejména s přicházejícím jarem, zhoršeném lyžařské podmínky.
Ubytování
Samotný Garmisch – Partenkirchen nabízí spoustu možností ubytování. Ovšem vzhledem k atraktivitě tohoto zimního střediska jsou zdejší hotely a penziony poměrně drahé. Lyžařům nejen České republiky proto bývá často doporučováno, aby se ubytovali třeba ve vesničce Grainau. Ta leží na trase již zmiňované zubačky a je odtud možné se pohodlně dostat nahoru na ledovec. Sjezdaři, kteří by si chtěli zalyžovat v lyžařském areálu Classic, se pak musí přemístit na okraj Garmische – Partenkirchenu. To je možné buď vlastním autem, nebo s použitím ozubené dráhy. Vesnička Grainau naštěstí leží nedaleko. Z Grainau do centra Garmisch – Partenkirchen je to jen asi 5 kilometrů.
Cesta z Rakouska
Není bez zajímavosti, že do lyžařského areálu na ledovci Zugspitze je možné se dostat i z rakouské strany. Lanovka vyveze lyžaře z vesničky Obermoos až nahoru na ledovec. Rakušané nazývají tento lyžařský areál, spolu s dalšími sjezdovkami, ležícími na jihozápadním úpatí hory Zugspitze nedaleko městečka Ehrwald, Tiroler Zugspitz Arena.