Ischgl, Kappl a Galtür

By |

Lyžařská oblast Ischgl, Kappl a Galtür v jižním Rakousku, na hranicích se Švýcarskem, patří k jedněm z nejznámějších ski resortů v rakouských Alpách. Jednotlivá lyžařská střediska jsou od sebe vzdálena asi deset kilometrů a největším skiareálem této oblasti je takzvaná Silvretta Arena, která spojuje rakouský Ischgl s vesničkou Samnaun ve Švýcarsku.

ischgl-lyzovani

Ischgl patří mezi milovníky alpského lyžování k vyhledávaným střediskům, ovšem jde o poměrně luxusní alpskou vesničku a turisté, kteří sem přijíždí během zimní sezóny užít si skvělého lyžování, tady mohou být ubytování především v komfortních čtyř a pětihvězdičkových hotelích. Cena za ubytování ovšem odpovídá poskytovaným službám.

Samotný Ischgl se nachází v nadmořské výšce 1.400 metrů a z obce vedou hned tři lanovky směrem k vrcholku Greitspitz. Nejvyššími horami skiareálu Silvretta Arena jsou již zmiňovaný Greitspitz s nadmořskou výškou 2.872 metrů a Palinkopf, jež dosahuje výšky 2.863 metrů. Z Ischglu stoupají lanovky na náhorní planinu Idalp, která se nalézá v nadmořské výšce 2.320 metrů a většina sjezdových tratí z Greitspitzu končí právě na tomto místě.

ischgl-snowpark

V blízkosti Idalpu je v provozu hned několik lanovek a vleků, které poskytují komfortní dopravu na široké a prostorné sjezdovky s mírným sklonem, umístěným vysoko nad hranicí lesa. Na nich si pohodové a klidné lyžování užijí zejména méně zkušení lyžaři a také rodiny s dětmi. Přímo v Idalpu mají lyžaři k dispozici veškerou lyžařskou infrastrukturu a je zde též informační centrum.

Milovníci snowboardingu a akrobatického lyžování mají možnost navštívit udržovaný funpark a turisté, kteří se chtějí věnovat zimním pěším túrám, určitě nepohrdnou několika kilometry značených turistických stezek, vedených nádhernou alpskou zimní krajinou.

ischgl-sjezdovky

Z Idalpu vedou lanovky také na Pardatschgrat, což je hora, dosahující nadmořské výšky 2624 metrů, po jejíchž svazích se táhnou dlouhé, středně náročné sjezdovky. Těmi je možné se dostat jak k Idalpu, tak se dá též sjet zpátky do Ischglu. Zdatní lyžaři a zkušení jezdci tady mají možnost prověřit své jezdecké umění na oblíbené černé sjezdovce.

Nejpopulárnějším vrcholkem celého skiareálu Silvretta Arena je pravděpodobně Greitspitz, jehož nabídka sjezdovek se dá rozdělit podle směru, kam vedou. Do vnitrozemí Rakouska se kroutí náročnější tratě a ti nejlepší lyžaři se mohou vyřádit hned na několika černých a obtížných svazích. Naopak směrem do Švýcarska jsou vedeny prostorné a široké sjezdovky, značené modrou barvou. Jde o technicky nenáročné svahy, kde si užijí lyžování méně zdatní lyžaři a i rodiče tu budou moci v klidu učit své ratolesti prvním lyžařským zkušenostem.

ischgl-krajina

Vrcholek Palinkopf je pak jednoznačně doporučován dobrý jezdcům, neboť po jeho svazích se táhnou jak na švýcarskou stranu do vesničky Samnaun Dorf, tak také směrem do Rakouska k osadě Gampenalp, středně náročné červené tratě a též spousta černě značených sjezdovek, na kterých si svižné a sportovní lyžování určitě užijí ti nejlepší z lyžařů.

Celkem nabízí Silvretta Arena svým návštěvníkům 240 kilometrů sjezdovek, většinou středně obtížných. O dopravu se tu stará 45 lyžařských lanovek a vleků s dostatečnou přepravní kapacitou, takže se tu fronty na vlecích tvoří jen výjimečně. Veškerá infrastruktura je moderní a milovníci sjezdového lyžování se tady určitě budou cítit velmi dobře.

galtur

Pýchou lyžařského areálu Silvretta Arena je jednoznačně více než 11 kilometrů dlouhý sjezd z vrcholku Greitspitzu přes mezistanici Idalp až do vesnice Ischgl, který se bude líbit především zkušeným a zdatným lyžařům. Většina délky trati je vedena po červených, středně náročných úsecích, a horní pasáž v vrcholku Greitspitzu je dokonce značená na lyžařských mapách černou barvou.

Galtür je menším lyžařským areálem, vzdáleným asi patnáct kilometrů jihozápadně od městečka Ischgl. Jeho lyžařské svahy se vinou z vrcholku Ballunspitze, jež dosahuje nadmořské výšky 2.671 metrů, dolů směrem na Galtür. Podobně jako v případě Silvretta Areny tu platí, že se na zdejších sjezdovkách bude líbit hlavně zdatnějším lyžařům, protože většina terénů je technicky středně náročných a sportovně laděných. V horních pasážích, těsně pod vrcholem, budou mít možnost zkušení jezdci prověřit tvé dovednosti na několika černých tratí a naopak dole, nedaleko městečka Galtür, si užijí pohodové lyžování na lehkých modrých sjezdovkách i méně zdatní jezdci.

kappl-panorama

Skiareál Galtür je také ideálním místem pro všechny milovníky lyžování ve volném terénu, neboť hlavně pod vrcholem Ballunspitze budou mít možnost zvolit si svou trať zpět do vesničky Galtür z celé řady možností na širokých a nezalesněných pláních.

Nejmenším lyžařským areálem oblasti Ischgl, Kappl a Galtür je druhý jmenovaný Kappl. Stejnojmenná vesnička Kappl se nachází asi deset kilometrů severovýchodně od Ischglu a lyžuje se tu na vrcholku hory Alblittköpfe. Ta se šplhá do nadmořské výšky 2.720 metrů a podobně jako v areálu Galtür, i v oblasti Kappl si na své přijdou jak milovníci lyžování v otevřeném terénu, tak také méně zkušení sjezdaři. Na ty tu čeká několik modře značených a lehkých sjezdovek.

Vítanou zajímavostí pro všechny návštěvníky lyžařského areálu Ischgl je skutečnost, že celá oblast je vzhledem k blízkosti ke Švýcarsku bezcelní zónou a je tady možné nakoupit nejrůznější zboží za velmi příznivé ceny.